Földrajz szakos hallgatók Erasmus+ programja

Utolsó módosítás dátuma : 2016. március 29.

Földrajz szakos hallgatók Erasmus+ programja a Tisza-tónál

Az Erasmus+ program keretein belül 2015. szeptember 4-14. között került megrendezésre Sarudon, a Tisza-tó partján a Sweet Life (Solar and Water Energy Entering Tendency) címet viselő nem formális oktatás megvalósítására épülő projekt. Az egri Kárpátikum Alapítvány által szervezett ifjúsági cserén az erdélyi Hollósy Simon Művelődési Egylet és a felvidéki Luminosus Egyesület önkéntesei vettek részt. Főiskolánk Földrajz és Környezettudományi Intézetét 6 fő jelenlegi, 4 fő egykori hallgató és egy fő kísérő tanár képviselte. A fiatalok és vezetőik a program első részében megismerkedtek az Európai Unió energiapolitikájával és az Erasmus+ program által nyújtott lehetőségekkel. Hétvége folyamán mindenki kibontakoztathatta a kreativitását egy tűzzománckészítő műhelyben, valamint egy igen izgalmasra és érdekesre sikeredett alternatív energiahasználaton alapuló activity jellegű társasjátékon mérhették össze tudásukat a fiatalok. A hétfői nap kerékpározással kezdődött kihasználva a Tisza-tó környékének infrastruktúráját, s a kalandra vágyó fiatalokkal biciklin tettük meg a Kiskörére vezető utat, ahol a vízlépcső működésébe és korábbi felújítási munkálataiba tekinthettünk bele egy film és egy üzemlátogatás segítségével. Kedden ismét nyeregbe pattantunk és meg sem álltunk Poroszlóig, ahol délelőtt nyergelt lovakat és egy farmot tekintettünk meg. Délután a Tiszaörvényi tanösvényen gyarapíthatta mindenki a tudását. Szerdán Magyarország adottságaira koncentráltunk, s a megújuló energiák szempontból vettük górcső alá a lehetőségeinket. Egy térképen jelöltük be európai vízerőműveket és megvitattuk, hogy milyen lehetőségei vannak hazánknak ezen a téren. Délután pedig egy meglepetés természetgyógyász és étrendtanácsadó adott hasznos információkat a fiataloknak. Csütörtökön Egerben időztünk, ahol megnéztünk egy sörkollektort és egy aszalógépet. Itt egy rövid előadás és filmvetítés segítségével mindenki számára érthetővé vált e technológiának a működése és a szerkezet megépítése. Az Eszterházy Károly Főiskolán - az Innorégió Tudáscentrum jóvoltából – meghallgattunk egy előadást, melynek központi témáját az Eger és Eger környéki települések energetikai térképei alkották. A nap hátralévő részében egy rövid kirándulást tettünk Egerben, ahol a legfontosabb látnivalókat tekintettük meg. Pénteken a napenergiáé volt a főszerep mind európai mind hazai szinten, valamint napenergiával működő vállalkozások ötletén gondolkodhattak a fiatalok ezen a napon. Szombaton a csoport egy tanulmányi hajókiránduláson vett részt, amelyben testközelből ismerhettük meg hazánk második legnagyobb tavának vízi élővilágát. Délután pedig a vetélkedőké és a sportversenyeké volt a főszerep. Vasárnap a poroszlói ökocentrumban egy nagyon érdekes és tanulságos látogatást tettünk, délután pedig a vállalkozó szelleműek akár a horgászatban is kipróbálhatták a tudásukat. A nap végén pedig egy elektroszmog mérő segítségével döbbentek rá a fiatalok, hogy egyes háztartási eszközök milyen mértékben sugároznak. Az ifjúsági csere utolsó két napján a hét tapasztalatainak összegzésén, a következtetések levonásán, a Youthpass tanúsítványok kiállításán és a sajnálatos búcsún volt a hangsúly.

A résztvevők az ifjúsági csere teljes időtartalma alatt mind nagyon közvetlenek voltak egymással. Az esténként zajló közös főzések, játékok, s a tábortűz mellett éjszakába nyúló beszélgetések egyrészt lehetőséget teremtettek arra, hogy betekintést nyerjünk egymás kultúrájába, megismerjük egymás szokásait, gasztronómiáját, másrészt számos és sokrétű információval bővült tudásunk a környezetvédelem és a megújuló energiák témakörében is. A hét legemlékezetesebb délutánján Rázsi András kollégánk főzés közben tanította a meteorológia rejtelmeire a fiatalokat, s közben a megújuló energiák erejét nemcsak az egri pincepörkölt elkészítésére, hanem az érdeklődő fiatalság tudásvágyának gyarapítására is használta. A programon összességében 30 fő fiatal és 6 fő kísérő vett részt.

A csere végére a társaság egy nagy családdá kovácsolódott össze, így mindenki szomorkás hangulatban ugyan, de új ismeretekkel és ambíciókkal felvértezve tért vissza a szürke hétköznapokba.