Földrajzos hallgatók Erasmus+ programja a Bükkben

Utolsó módosítás dátuma : 2015. október 05.

A Földrajz és Környezettudományi Intézet számos egykori és mai hallgatója vett részt Erasmus+ csereprogramban.

A Földrajz és Környezettudományi Intézet számos egykori és mai hallgatója vett részt Erasmus+ csereprogramban 2015. szeptember 19-26. között, az Eger szomszédságában található festői szépségű Noszvaj-Várkúton. A Clever Youth címet viselő ifjúsági cserét az intézet egyesülete, az Agria Geográfia Alapítvány szervezte, s a program aktív szereplői voltak a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskoláról és a máramarosi Hosszúmezőről érkező főiskolások, egyetemisták. A kárpátaljai diákok utazását a Pro Cultura Subcarpathica civil egyesület szervezte, míg az erdélyi fiatalok a máramarosi Szigeti Magyar Ifjúsági Szervezet önkénteseiből kerültek ki. A Bükk-hegységben szervezett képzés központjában az élethosszig tartó tanulás, a nyelvi képességek fejlesztése, továbbá a környezeti nevelés fontosságának kihangsúlyozása állt. Az első napokban az ismerkedésé volt a főszerep. A három szervezet korábban még sosem hajtott végre közös projektet, így a fiatalok játékos feladatokkal ismerkedtek, esténként pedig egymás gasztronómiai világába tettek utazást. A jó hangulatú közös főzések remek lehetőséget adtak kötetlen beszélgetésekre és új barátságok kialakítására. Az időjárás, a meteorológusok jóslatának ellentmondva kitűnő volt, így sok tanterembe tervezett program is a szabad ég alatt zajlott le. A különböző nyelvi és kulturális előadásokra is a természetben került sor. A fiatalok előadó készsége is nagyban fejlődött, ugyanis diavetítés segítségével mutatták be egymásnak iskolájukat, történelmüket, vidéküket és kultúrájukat. Eger nevezetességeinek meglátogatása sem maradhatott ki a programból. A vár, a bazilika és a líceum épülete mind-mind új élményt jelentett a fiataloknak. Főiskolánk varázstornyában Papp Irén Amália és Barta Borbála (földrajzosok) bemutatója nyűgözte le a diákokat és kísérő főiskolai tanárok (Molnár József tanszékvezető főiskolai tanár, Gönczy Sándor főiskolai docens) is számos újdonsággal találkoztak. Földrajz szakos hallgatók révén, a túrázás szinte kötelező programelem egy ilyen képzésen. Túravezetők segítségével (Kozma Attila, Novák Richárd, geográfusok) egy egész napos barangolást tettek Szilvásváradon és a Bükk-fennsíkon. A felhőtlen éjszaka remek lehetőséget adott csillagvizsgálásra is, ebben a Bükki Nemzeti Park fiatal munkatársa, tanszékünk jelenlegi hallgatója, Novák Richárd volt segítségükre, aki távcsövével mutatta meg az égbolt legérdekesebb csillagképeit. Noszvajon meglátogatták Antik Anti kovácsot és családját, akik Észtországból érkeztek Magyarországra évekkel ezelőtt. Észt tradicionális vacsora mellett hallhattak előadást az észt kultúráról, majd a vállalkozó kedvűek kipróbálhatták magukat kovácsként is. Eger környéki jó példák meglátogatásával a fiatalok vállalkozói szelleme fejlődött és ösztönzést kaphattak egy jövőbeli önálló vállalkozás indítására is. Makláron meglátogattak egy gyümölcsfeldolgozó üzemet és hűtőházat, ahol valóban 100%-os gyümölcslevek készülnek. Egerben Mészáros Ákos szőlőmag-olaj készítő üzeme egy innovatív és érdekes vállalkozás, ami rabul ejtette a látogatókat. Jó földrajzosként nem maradhatott ki a hétből egy kis barlangászat sem. Magyarország leghíresebb barlangjában jártak Aggtelek világörökségi területén, ahol a különböző cseppkőformákat vették szemügyre. Az Egerszalókon található mésztufa teraszok megtekintése után a noszvaji barlanglakások is igazi egyedi látványosságot nyújtottak. Meglátogatták még a környék ősi magyar emlékhelyeit, Szomolyán a kaptárköveknél és Bélapátfalván az apátságnál a fiatalok feltöltődhettek pozitív energiákkal. Bélapátfalván levelező tagozatos földrajz szakos hallgatónk, Ács Krisztián kalauzolta a hallgatókat. A búcsúest feladata az volt, hogy a fiatalok próbálják papírra vetni az élethosszig tartó tanulást, s a feladat nehézsége ellenére rengeteg nagyszerű rajz született. Az est hátralévő részében a tábortűz körül beszélgetve a jövőbeli közös együttműködés is szóba került. A programon összességében 30 fő fiatal és 6 fő kísérő vett részt. Bízunk benne, hogy nem ez volt az utolsó alkalom, hogy találkoztak három ország fiataljai, s az együttműködést egy erdélyi képzés magvalósításával folytatni tudják.